Tänä syksynä VII Ohjaamopäivät suuntaavat Itämerelle, jossa risteillään 3.-4.10.2017. Tulossa on jälleen mielenkiintoisia puheenvuoroja ajankohtaisista teemoista, työpajatyöskentelyä Ohjaamo-työn arjen kysymysten ympärillä, paljon tuttuja sekä lukuisia uusia tuttavuuksia.
Tapahtuma käynnistyy maaseminaarissa hotelli Radisson Blue Seasidessa, jossa kuullaan muun muassa nuorten ja työnantajien näkemyksiä työstä ja nuorista työelämästä sekä ajankohtaiset päivitykset käynnissä olevista uudistuksista. Seminaarin jälkeen päivät jatkuvat risteilyllä Silja Europalla. Laivalla osallistujilla on mahdollisuus verkostoitua sekä tavata uusia että vanhoja tuttuja. Toinen päivä on varattu työpajatyöskentelyyn eri teemoilla. Työpajoissa pohditaan miten Ohjaamoja luotsataan, kuinka nuoret tavoitetaan ja miten verkko-ohjausta voi hyödyntää Ohjaamoissa. Jaossa on myös työkaluja monikulttuuriseen ohjaukseen ja evästyksiä tutkimuksen tekemiseen.
Ohjaamo-risteily on Ohjaamopäivien tapaan suunnattu Ohjaamoissa työskenteleville ja Ohjaamojen kanssa yhteistyötä tekeville tahoille.